Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Settling the Balkans

Komentari (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 09 jul 2010 11:53
Noruega
U.S. has enough power to ensure whatever solution to that problem. If they want partition, they have power to "persuade" their political clients in Prishtina and Belgrade to accept it. If they want a frozen conflict, frozen it will be. Thus, what the authors say about the consequences of the decisions about Kosovo is just ridiculous.
Preporuke:
0
0
2 petak, 09 jul 2010 12:19
Bojan
Iskrena i otvorena analiza.
Međutim svi oni kada pominju šta je prihvatljivo, koriste se izrazom "prihvatljivo za Prištinu". Niko ne govori o tome šta je prihvatljivo za Beograd? Zbog čega? Zato što Beograd kaže da "mir nema alternativu", "evropska unija nema alternativu", "nećemo nasjedati na provokacije (ubijanje sopstvenih građana)", "borićemo se svim mirnim sredstvima" itd.

Zbog takvih promašenih izjava strani analitičari i naravno oni za koje rade razmatraju samo ono što je prihvatljivo za Prištinu, a Beograd je sam sebe već diskvalifikovao.

Sjever Kosmeta pokriva samo dio Srba koji žive (ili su živjeli) tamo. To je isto tako jedan manji procenat teritorije Kosmeta. Ovo što oni predlažu nije podjela već peglanje granica. Srbiji ovako nešto nikako ne odgovara. Pored toga, koje su prednosti Srbije nad "Kosovom":
- ima više stanovnika
- jaču i bolje organizovanu ekonomiju
- veću jaču sposobniju organizovaniju vojsku
- kvalitetnije policijske snage
- slabije saveznike, ali Rusija je ipak tu negdje
- pravo na svojoj strani, a vidjećemo šta će sud reći

Pored toga Srbija ima istorijsku tapiju i vlasništvo nad Kosmetom, imala je prije okupacije vlasništvo nad dobrim dijelom zemlje, ekonomskim i industrijskih dobara na Kosmetu.

Sa treže strane sami Srbi, njihovi očevi i djedovi komunisti i ostali su odgovorni za ono što se dešavalo na Kosmetu, na ilegalno doseljavanje Albanaca, protjerivanje Srba itd. Sada tamo imamo 1-2 miliona tih ljudi koji ne mogu tek tako nestati sa lica zemlje, a i ne mogu se uključuiti u pravni poredak Srbije. Šta sa njima? Očigledno je da trebamo neko Solomonovo rješenje, istorijski konsenzus, koji im ne bi omogućio nezavisnost ili je dao u ograničenom obimu a Srbiji dao određena ovlaštenja na toj teritoriji. To bi vjerovatno trebao da bude novi model odnosa u svijetu, ne po ugledu na nešto postojeće, a da bi se i to postiglo potrebni su VOJNA SILA, POLITIČKA MUDROST i ODLUČNOST.
Preporuke:
0
0
3 petak, 09 jul 2010 12:25
thinking maize
Spasa nam nema, moramo pobediti!
Preporuke:
0
0
4 petak, 09 jul 2010 12:56
Jasna Simonovic
I have to admit that, if I were to make a decision whether to live in a county of a limbo status or in a fledgling state, there is no doubt that the second solution would be my preferance...It can be lounged in any decent home!

Anyway, I think that Serbia, with or without Kosovo, with or without Metohia, should not be the focus of International judiciary "fears and tears", but the Truth...If ICH is not able to leave all the calculations and circumstances behind them, and proceed in a decent judiciary manner, they should not do that...(Better change their activities and "new deal" with some "deep freezing" fine industry...Has the American Court jurisdiction over this matter?

The authors say: "Their first step should be to examine the regional situation and the impact of negotiations starting with Pristina"...
(Who are "they"?)...I think that this is a good proposal...Why leaving the hot potato of various illegal trade and real estate matter to the generations to come....

"Settling the Balkans"...What a project! Settling the Balkan by melting the deep deep frozen Serbia...through pharmaceuticals?

ps I am not familiar with the terms Kosovars and the demand (official?) of Serbia for the northern part of Kosovo...
Preporuke:
0
0
5 petak, 09 jul 2010 13:40
Dejan
Autori polaze od toga da je Kosovo nezavisno. Zanemarujući cepanje Srbije, izokola, "na prstima", pominju eventualno odvajanje severa Kosova.

Pristrasna analiza, na koju je jedini odgovor da jasno kažemo da ćemo da intervenišemo na severu Kosova i da 17. mart 2004. godine neće da se ponovi.

Možda nemamo snage za to, pa ni volje, ali podmukle stratege rasparčavanja Srbije će to da natera na razmišljanje.

O drskosti razmene jednog dela Srbije za drugi deo, neću ni da govorim.

Krivim režim što nije orkestrirao u domaćoj javnosti histeriju oko Kosova. Mora narod da se trgne iz letargije, dok god se "slažemo da se ne slažemo", oni će to da tumače kao našu ravnodušnost za Kosovo.
Preporuke:
0
0
6 petak, 09 jul 2010 15:10
Vojislav
Iako nisam nacionalista, ili se bar trudim da ne budem to, ovakvi tekstovi, nezavisnih, prepametnih, sveobuhvatnih, pragmaticnih "mislilaca" razbuktavaju taj nacionalizam i bes. Srbija je 6 vekova izdrzala pod Turcima i na kraju se oslobodila, i Srbija ce izdrzati i narednih 6 vekova, kada ce Kosovo opet biti srpsko, i jos 6 vekova kada se Amerika vise nece pitati ni za sta, pa ni misljenje ovakvih intelektualnih "zmajeva" vise nece biti merodavno niti ce biti tako smireno pametni kada se bave tudjim problemima, posto nece moci da dignu glavu od svojih. To sto je Srbija uspela da prezivi i prozivi za celu svoju dosadasnju istoriju, i za koje se ideje borila(bilo je i na zalost i pogresnih) mi je jasan znak da ce ona uspeti da na ovaj ili onaj nacin izlazli na kraj sa svojim problemima, i da zivi.
Preporuke:
0
0
7 petak, 09 jul 2010 15:58
Nebojša Malić
Šokiran sam činjenicom da se ovakav tekst pojavio baš u ”Nacionalnom interesu,” časopisu koji dosad nije bio naklonjen intervencionizmu i ”građenju nacija.” Možda je za to kriva nova uprava.

Abramovic je inače siva eminencija američke imperijalne politike, osnivač po zlu poznate Međunarodne krizne grupe, mentor Madlen Olbrajt i Ričarda Holbruka, i osvedočeni srbomrzac. Huper je nekada bio direktor MKG u Vašingtonu.

Oni će ovako da govore i misle bez obzira šta mi radili, ali sigurno je da njihovim planovima pomaže činjenica da u Beogradu imaju vlast koja ”čini sve što može” da im ispuni sve zahteve.
Preporuke:
0
0
8 subota, 10 jul 2010 14:51
Velibor
A zasto bismo mi uopste prihvatali ovako nesto?
Da pregovaramo oko nasih stvari kako bismo predali nase stvari nekome...
Neka hvala!Sacekacu vek,dva mozda situacija bude bolja.-To bi trebao da bude odgovor Srbije!
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 12 jul 2010 00:53
Kiza
Hvala Nebojsi sto je objasnio pozadinu. Da ova dva tipa su srpski proverni neprijatelji. Clanak je objavljen da vidimo sta neprijatelji razmisljaju. Ja prepoznajem nervozu u ovom clanku i izmisljenu pretnju balkanskom miru ako sud ne presudi po njihovom.

Ova dva tipa su uticajni u propaloj kriminalnoj drzavi Americi, ali je ta drzava u sred propasti jos opasnija. Srpsko rukovodstvo samo treba da se seti reci onome ko ide na mucenje: "kukaj, vristi, moli, ali ne potpisuj nista". Kosovo ne pripada sadasnjoj dekadentnoj generaciji politicara, pa cak ni sadasnjem gladnom srpskom narodu. Ko god potpise predaju i pedalja Kosova kvalifikuje sebe za vecii stub srama, rame uz rame s ubicom Karadjordja itd. Jednog dana Kosovo se moze povratiti, a potpis nikada.
Preporuke:
0
0
10 petak, 16 jul 2010 15:38
marko krunic
why not seize control as you put it of the serbian north of kosovo as well as republika srpska and show us the true naked,brutal nature of so-called western democracy which resmbles hitler's new world order with every passing day?what are they going to do if the serbs refuse to cooperate revive the jasenovac death camp?i wouldn't put it past them but we shouldn't let the fear of that possibility stop us from exposing the sheer ugliness and sordidness of american hegemony .we either play out our tragedy behind closed doors where nobody can see our pain ,tito and milosevic style,or in full view where the whole world can see what the west is really like.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner